חייו ופעליו – החזן רפאל אבוהב

ציור מיוחד של החזן רפאל אבוהב

חזן בן 13

הרב רפאל אבוהב נולד בשנת תרפ"ה (1925) באיסטנבול שבטורקיה. כבר בגיל צעיר ביותר נתגלו בו כשרונות מוסיקליים, ותפיסה מפליאה של ניגונים ופיוטים. עוד לפני הגיעו לגיל המצוות כבר עזר לחזנים הקבועים בבית הכנסת בחלקים שונים בתפילה שקטן יכול לאומרם. באיסטנבול למד את יסודות החזנות בצורה מקצועית ביותר. עם הגיעו לגיל 13, שבו הוא נתחייב במצוות- נתמנה כממלא מקומו של החזן הראשי. לאחר שנישא לאישתו, מרת קלרה שתבלח"ט, נבחר לחזן הראשי של בית הכנסת הגדול "בית ישראל" באיסטנבול. בכהונה זו שימש 10 שנים, בהם התמחה בחזנות מעולה, מלאת רגש והתעוררות לכוונת התפילה. בתקופה זו הלחין וחבר מנגינות לשירים ופיוטים ידועים. ובעיקר ביצוע נפלא ומחודש של נוסח התפילה- נוסח שלא ניתן לחיקוי בשל היותו קולו של החזן ר' רפאל אבוהב זצ"ל מוטיב מרכזי בנוסח זה. ונוסח זה ללא קולו של הרב אבוהב הוא כגוף בלי נשמה.

עליתו ארצה

בשנת תשי"ז עלה ארצה עם משפחתו, הוריו, ושלושת בנותיו, בישראל נולדו לו הבן הרביעי הרב יצחק אבוהב הי"ו אשר ממשיך את דרכו בחזנות מלאת רגש והתעוררות.והבן החמישי ר' אברהם אבוהב אשר משמש כר"מ באחת הישיבות המעולות בארץ. באותה תקופה נבנה בית כנסת גדול ומפואר לעולי טורקיה בדרום תל אביב בשם "בית התפילה המזרח". בבית כנסת זה נתמנה כחזן הראשי, ושימש בתפקיד זה במשך 20 שנה, כשקהל המתפללים עומדים ומשתוממים לנוכח מומחיותו בנושא זה. כאן בארץ מצא כר נרחב ומגוון בשירה ובחזנות. ועד מהרה למד גם את נוסח שאר העדות, ובתוכם את החזנות האשכנזית, שאותה היה ממזג בצורה נפלאה ומקצועית יחד עם החזנות הספרדית, עד שהקהל לא הרגיש היכן היה המעבר בין החזנות הספרדית לאשכנזית ולהפך. לאחר תקופה בת ארבע שנים מלאות פעילות ענפה בחזנות ושירה בישראל, קיבל הזמנות מכל רחבי תבל לבוא ולהשמיע להם מנעימותיו
וזמירותיו המיוחדות.

המקום הראשון היה אורוגואי שבדרום אמריקה, שם אף הוציא שני תקליטים של קטעי חזנות מובחרים. משם המשיך לארגנטינה, בה קיבל לאות הוקרה על הרושם העז והאדיר שהשאיר עליהם, מדלית זהב בצורת שני לוחות הברית, שעשרת הדברות חרוטות עליהן. משם המשיך לארצות הברית, שם כיהן כחזן הראשי בקהילה הספרדית "אמת ושלום" בניו יורק. כשנסתים החוזה שחתם עם הקהילה שב לארץ. הדאגה העמוקה לחינוכם של בניו, גברו על הכבוד וההטבות הכספיות. כשחזר לארץ נתמנה כחזן הראשי בבית הכנסת הגדול בתל אביב.

המפטיר האחרון

החזנות הספרדית כולה והחזנות הטורקית במיוחד מבוססת על מקאמים, שהם סולמות המדרגות את הניגונים והפיוטים לקבוצות מוגדרות. בכדי לעבור בין מקאם למקאם, דרושה טכניקה מיוחדת של החזן, בקולו וביכולת הביצועית של השיר בפני עצמו. הרב אבוהב היה מומחה ומיוחד במינו ביכולת זו, אשר יכל לעבור ממקאם למקאם גם תוך כדי מעבר מחזנות ספרדית לחזנות אשכנזית. היכולת הביצועית בטכניקה העדינה של מיתרי הקול, העמידו אותו בשורה הראשונה של החזנות בארץ ובעולם. בערב חזנות שנערך בירושלים בין ענקי החזנות הספרדית בארץ ובעולם, זכה רבי רפאל במקום הראשון. כמו כן הופיע יחד עם גדולי החזנים על במה אחת, כשלעיתים מלוה אותו בדואט- בנו רבי יצחק אבוהב הי"ו, שהוא חזן ידוע בפני עצמו.

ליהדות טורקיה יש ספר תפילות ובקשות בשם "ספר המפטירין", בספר ישנם כ-300 שירים, פיוטים ובקשות מיחדים, כיום אין אפי' אחד שיכול לשיר את כל "ספר המפטירין", רבי רפאל היה האחרון שהכיר וידע לשיר את כל השירים על המקאמים שלהם. בדרך כלל, קרא הרב אבוהב בתורה בבתי הכנסת שבהם שימש כחזן, בזמן קריאת התורה שילב רבי רפאל את הטעמים של כל מילה ומילה יחד עם התוכן, כל משפט קיבל את הטון הנכון, שיצק בפסוק משמעות מוגברת ומיוחדת, קריאה מיוחדת זו ריתקה את כל המתפללים אל החומשים כאילו הם מקשיבים כעת לסיפור מענין…! יהי זכרו ברוך.

שתפו ברשת:

One thought on “חייו ופעליו – החזן רפאל אבוהב

  1. רפאל אבוהב היה בארגוואי באמריקה שם אף הוציא שני תקליטים של קטעי חזנות מובחרים. משם המשיך לארגנטינה, בה קיבל לאות הוקרה על הרושם העז והאדיר שהשאיר עליהם, מדלית זהב בצורת שני לוחות הברית, שעשרת הדברות חרוטות עליהן. משם המשיך לארצות הברית, שם כיהן כחזן הראשי בקהילה הספרדית "אמת ושלום" בניו יורק. כשנסתים החוזה שחתם עם הקהילה שב לארץ. הדאגה העמוקה לחינוכם של בניו, גברו על הכבוד וההטבות הכספיות. כשחזר לארץ נתמנה כחזן הראשי בבית הכנסת הגדול בתל אביב.
    עוד בשבוע האחרון שלפני פטירתו, אהבו לראות ולשמוע את החזן הדגול ר' רפאל אבוהב זצ"ל, משתפך בתפילה לפני קונו. "משתלט" על התיבה במקצועיות מעודנת, וגורם לרטט וזיע בקרב הקהל, עד כדי התעוררות מופלאה אצל כל המתפללים. מכל רחבי תבל ביקשו אותו בשל מקצועיותו העדינה, ומומחיותו בתפילה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.