המיקרופון שהחזיר קהילה שלמה בתשובה


חודש אייר

היה זה בשנת תשמ"ו – (1985), ר' רפאל אבוהב ז"ל שב זה עתה מתפילת שחרית והשיעור בו השתתף מידי בוקר והתכונן לצאת לעבודה ברבנות תל אביב. תוך כדי שהוא מארגן את הציוד הדרוש לעריכת בריתות האמורות להתקיים במהלך היום אליהם הוזמן כמוהל.

הטלפון צלצל. על הקו – קהילה ידועה ממקסיקו. רוצים להזמין אותו לשמש כשליח ציבור ב'ימים נוראים'. בתקופה ההיא חדרה תנועת ההשכלה לבתי הכנסת במקסיקו. כחלק מאותה רוח רפורמית, הוכנסו בבתי הכנסת מיקרופונים והגברה על מנת שישמעו בקול רם את החזן והבעל קורא.

ר' רפאל שענה לטלפון, הסכים להגיע לתפילות ימים נוראים לאחר שסוכמו הפרטים- היכן ישהה וכו'. אך התנה תנאי אחד בל יעבור- אין ולא יתקיימו שום תפילות עם מיקרופונים וכדומה. התפילה תתנהל על פי רוח היהדות וההלכה. רב הקהילה הסכים מיד והבטיח כי לא יהיו שום מיקרופונים ואמצעי הגברה במהלך התפילה.

חודש אלול – תשרי

ר' רפאל אבוהב ורעייתו התמקמו באכסנייא שם יתארחו למשך הימים בהם ישהו במקסיקו. בהגיע הזמן, יצאו ר' רפאל ורעייתו לעבר בית הכנסת. בהגיעם למקום שם תתנהל התפילה, עדיין לא נכנס החג, עוד היו מספר דקות עד לכניסה הרשמית, לפתע הם שומעים את הרב מתפלל מתוך מיקרופון. ר' רפאל לא היסס וניגש לרב ושאלו לפשר העניין תוך כדי שהוא מזכיר לו את ההבטחה. הרב משך בכתפיו, לאות – אין לי הרבה מה לעשות. הגבאים היו אלו ששלטו בתפילות ובסדרי בית הכנסת. חלקם נתפסו לרוח הרפורמית ולרב לא נותר מה לעשות בעניין. גם משכורתו הייתה תלוייה בחסדם של הגבאים.

ר' רפאל לא היסס, הוא הודיע לרב כי לא יתפלל בבית הכנסת הזה! מיד פנה ר' רפאל לאחד האחראים במקום וביקש חדר להתפלל. לאחר שהשיג את מבוקשו, חדר תפילה עם כ-150 מקומות הודיע ר' רפאל לציבור כי הוא מארגן מניין בנפרד. רבים מהקהילה עברו להתפלל איתו.

למחרת בבוקר – שוב ניהל ר' רפאל את התפילה בחדר הצדדי, אך הפעם כמעט כל הקהילה שרצו להתענג על תפילה איכותית ולהתפלל תפילה אמיתית, עברו להתפלל איתו. ר' רפאל שיצא מוקדם יותר, סיכם עם רעייתו כי תביא את השופר לבית הכנסת. כשיצאה רעייתו לכיוון בית הכנסת, לא הכירה את הדרך כל כך טוב, מאחר ומקום האכסנייא שכן במרחק של קרוב לחצי שעה מבית הכנסת, בניסי ניסים הצליחה למצוא את המקום לאחר שטעתה בדרך מספר פעמים. סיפור הגעתה לבית הכנסת עם השופר הינו נס כשלעצמו, ובסייעתא דשמיא הצליחה להגיע בזמן עם השופר. ספר תורה הם השיגו מבית כנסת סמוך. וכך התנהלו תפילות ראש השנה.

לאחר שעבר ראש השנה, פנה ר' רפאל לרב והודיע לו כי לא יתפלל איתם ביום כיפור וכי הוא חוזר לארץ. הרב היה המום, לא ישלמו לך וכו'. ר' רפאל לא הסכים לשמוע. תפילות יש לקיים על פי רוח היהדות וההלכה.

נס רעידת האדמה

ראש השנה חל באותה שנה בימים ב' וג', ביום חמישי שלאחר מכן, ר' רפאל קם בבוקר והתכונן לצאת לתפילת שחרית וסליחות. בשעה 7:15 בבוקר לפתע רעדה האדמה. הרעידה הייתה חזקה בעוצמתה, 8.1 בסולם ריכטר. למעלה מ-10,000 איש נהרגו, בין 50,000 ל- 90,000 נותרו ללא קורת גג. הנזק היה עצום.

על פי העדות של ר' רפאל ז"ל ורעייתו שתבלח"א, ההרס היה גדול מאוד. באותו זמן הם שהו בבית המלון שם התאכסנו ללינה בלבד. (אוכל הם היו אוכלים אצל הגבאי או הרב מפאת כשרות). בית המלון נהרס כמעט לחלוטין מלבד חלק מהבניין שנשאר עומד על תילו. החדר בו הם שהו היה מאותו חלק ששרד. כשבאו לחלץ אותם לא היה דרך להגיע אליהם מלבד מנוף. הדלת הייתה חסומה מאבנים שנפלו מהתקרה. בחלק גדול מהחדר לא היו חלונות או קירות, הם היו מביטים החוצה לעבר התהום, כשמסביב בנייני ענק שהתרסקו לחלוטין וקרסו לארץ. הנזק מאותה רעידה מוערך בלמעלה מ-4 מיליארד דולר.

באותו הזמן, הילדים של ר' רפאל ורעייתו ששהו בארץ היו מודאגים מאוד. לא היה תקשורת ולא היה שום דרך לדעת מה עלה בגורלם. לאחר מאמצים רבים הם פנו לקשב קול ישראל מיקי גורדוס שינסה לקלוט מהמקורות שלו אם הוא קולט משהו. אז, לא היה סלולארי ובוודאי לא אינטרנט, בקושי רדיו. בעקבות חוסר התקשורת עם מקסיקו גם מיקי גורדוס לא קלט כלום. הלחץ היה עצום. מה גם שביום שישי התרחשה רעידת אדמה נוספת – 7.5 בסולם ריכטר. ושבת בפתח.

כעבור שלושה ימים ר' רפאל ורעייתו יצרו קשר עם הארץ. התברר, כי להגיע לארץ בטיסה, בלתי אפשרי, בעקבות ההרס בשדה התעופה. לא היה ניתן ליצור קשר, אך הם הצליחו למצוא טיסה למיאמי, שם התארחו אצל אחד הדודים.

ר' רפאל ורעייתו תלו את נס הצלתם בזכות אותה מסירות נפש, על קיום תפילות כהלכה. ללא שינויים או חידושים כנגד ההלכה ומסורת ישראל סבא.

כעבור 20 שנה

ר' יצחק בנו של ר' רפאל יצא בשליחות מיוחדת למקסיקו, בתקופת ימי הסליחות שם היה עובר מקהילה לקהילה, מחזק אותם לקראת הימים הנוראים, בהרצאות, בתפילות, בסליחות.

באחת הקהילות, הוא פוגש את הרב – מיודעינו מאותה קהילה שם התפללו עם מיקרופון. פונה הרב לר' יצחק ואומר לו, תדע לך, בזכות המעשה של אביך, הוציאו מבית הכנסת את המיקרופונים וההגברה. התפילות כבר קרוב ל-30 שנה מתנהלות על פי רוח היהדות וההלכה. הגבאים שראו את עמידתו האיתנה של אביך, נרתעו לאחור, ומאז הקהילה שלנו רק התחזקה ומתנהלת על פי דרך התורה.

שתפו ברשת:

One thought on “המיקרופון שהחזיר קהילה שלמה בתשובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.