ביוגרפיה – החזן רפאל אבוהב

ציור מיוחד של החזן רפאל אבוהב

ביוגרפיה

אבוהב נולד באיסטנבול שבטורקיה בשנת 1929, להורים בשם יצחק ורחל. מגיל צעיר נמשך לשירה ולעולם החזנות. כשהיה בן 10 החל לשמש כעוזר חזן בבית הכנסת הגדול בטורקיה, ובהגיעו לגיל הנערות החל ללמוד בקונסרבטוריון. הוא סיים את לימודיו בהצטיינות.

TMP1 (Small)

משבגר עלה לישראל והתיישב בתל אביב עם רעייתו קלרה. לאחר מכן, עבר לגור בבני ברק. הוא עבד כמוהל בבית חולים "הקריה" בתל אביב, וכן היה חזן במועצה דתית בתל אביב ושליח ציבור בבית הכנסת הגדול בעיר. במהלך חייו הלחין כ-100 שירים. מבין שיריו: "בן חמש שנים למקרא", "הוא יברך את החתן והכלה", "א-ל בנה בית המקדש", "כן תחננו אבינו","כי אשמרה שבת", ו"מה אנו מה חיינו" שהיה שיר הדגל שלו, אותו היה שר בקביעות. הוא נחשב למורה של רבים, ביניהם הרב אבי זרקי, יחיאל נהרי, ומשה חבושה.

ביום חמישי ג' בשבט תשנ"א 18.01.1991, היום השני למלחמת המפרץ, שב לביתו מהשיעור הקבוע בו למד מידי יום חמישי אצל הרב רפאל הילל, כאשר נשמעה האזעקה הראשונה נגד טילים ברחבי הארץ. בהתרגשות שנוצרה, הרב רפאל אבוהב לקה בלבו. כוחות ההצלה לא הורשו לצאת לטיפול, מאחר שהוראות פיקוד העורף (אז- הג"א) אסרו על יציאת כוחות מחשש ממתקפה כימית. בנו, הרב יצחק אבוהב, ניסה לסייע לשווא, ואבוהב נפטר כשהוא בן 62. מקרה זה עורר פולמוס הלכתי, אשר תועד בספר נס להתנוסס על מלחמת המפרץ מאת הרב יצחק זילברשטיין.

אבוהב הותיר אחריו אישה וחמישה ילדים. בתו הגדולה רחל היא אלמנת המקובל הרב נסים פרץ. בנו, הרב יצחק אבוהב, משמש כאיש חינוך ושליח ציבור ברחבי העולם, ובנו הקטן הרב אברהם אבוהב משמש כרב בעיר נתניה.

מתוך ויקיפדיה

שתפו ברשת:

3 thoughts on “ביוגרפיה – החזן רפאל אבוהב

  1. שמעתי שמרדכי סובול אמר בתוכנית ביום שישי שמשה קוסוביצקי אמר לבנימין אונגר איפה אבוהב כמה רצה לפגוש אותו
    יהי זכרו ברוך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.